top of page
RUCH BEZWIZOWY
Od pierwszej połowy 2017 r. wprowadzony został ruch bezwizowy między Ukrainą, a krajami UE. Podróżowanie bez wizy obejmuje podróż do UE na podstawie paszportu biometrycznego. Wiza nie jest wtedy potrzebna. Przez pierwszy rok ruchu bezwizowego odbyło się 517 tysięcy podróży obywateli Ukrainy.
Podstawowe warunki ruchu bezwizowego:
-
łączna liczba podróży w UE nie powinna przekraczać 90 dni w ciągu ostatnich 180 dniach;
-
zatrudnienie, nawet krótkoterminowe bez odpowiednich zezwoleń, jest zabronione, z wyjątkiem niektórych przepisów stworzonych przez poszczególne kraje, takie jak Polska;
-
ruch bezwizowy nie ma zastosowania przy wjeździe do Anglii i Irlandii, tak jak terytoria tych państw nie należą do strefy Schengen.
Ruch bezwizowy dla Ukrainy z UE oznacza uproszczoną procedurę wjazdu do wszystkich państw Schengen, które nawet nie przystąpiły do Unii Europejskiej. Ukraińcy mogą więc bez wizy odwiedzić Norwegię, Szwajcarię, Islandię, Liechtenstein, które są członkami Schengen i nie są związane z UE.
JAK DOSTAĆ SIĘ DO POLSKI Z PASZPORTEM BIOMETRYCZNYM
Istnieją dwie opcje pracy w Polsce bez uzyskania wizy na pracę, a mianowicie:
1. Ukrainiec, który zamierza pracować w Polsce, musi mieć oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca (Oświadczeni w zamiarze powiedzenia pracy cudzoziemcowi) o określonych warunkach pracy, terminie i wynagrodzeniu lub zezwoleniu na pracę (zezwolenie na pracę).
2. Masz również możliwość wyjazdu do Polski bez wizy bez zezwolenia na pracę, jako turysta. Na granicy nie warto mówić, że idziesz do pracy, ponieważ zgodnie z prawem tak nie jest - nie zabiorą cię do pracy bez dokumentów. Prawnym celem podróży bezwizowej jest rozmowa wstępna z ewentualnym pracodawcą (ale musisz mieć wszystkie jego kontakty i spotkanie) lub badanie rynku pracy z obowiązkiem w najbliższej przyszłości powrotu do domu lub ubiegania się o zezwolenie na pobyt długoterminowy. Gdy jesteś już w Polsce i chcesz znaleźć pracę i pracować absolutnie legalnie, pod warunkiem, że Twój pracodawca zarejestruje oświadczenie woli zatrudnienia cudzoziemca w przedstawicielstwie biura powiatowego lub wyda ci pozwolenie na pracę.
Zapisywane są również wszystkie inne wymagania, takie jak: ubezpieczenie, hotel lub miejsce, w którym nocujesz, bilet do domu, a także bezpieczeństwo gotówkowe.
System bezwizowy jako taki nie zapewnia możliwości zatrudnienia. Dlatego jeśli obywatel Ukrainy przyjedzie do Polski z paszportem biometrycznym, poinformuje straż graniczną, że idzie do pracy, ale jednocześnie nie ma pozwolenia na pracę ani deklaracji zamiaru go znaleźć, wówczas ma prawo nie zezwolić na wjazd do strefy Schengen - nie potwierdzony cel pobytu.
Warto pamiętać, że schemat ten dotyczy tylko pracy w Polsce. Nie masz prawa wyjechać do pracy w Niemczech ani w żadnym innym kraju, nawet jeśli wjechałeś do Schengen przez polską granicę.
Od początku 2018 r. Zasady zatrudniania cudzoziemców ze wszystkich krajów spoza UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego zmieniły się w Polsce. A teraz ci cudzoziemcy muszą ubiegać się o zezwolenia na pracę sezonową lub zezwolenia na pracę krótkoterminową.
Zezwolenie na pracę sezonową daje prawo do pracy przez 9 miesięcy w ciągu roku w niektórych sektorach - turystyce, gastronomii, rolnictwie i ogrodnictwie. W przypadku innych specjalizacji zezwolenie to może być przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 30 dni w ramach udzielonego zezwolenia.
Polska ma uproszczony system zatrudnienia dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii i Rosji. W związku z tym mogą uzyskać zezwolenie na pracę krótkotrwałą, która daje prawo do legalnej pracy przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy przez 1 rok na obszarach, które nie są sezonowe.
Powyższe uprawnienia potwierdzają jedynie prawo cudzoziemca do pracy w Polsce, ale nie pozwalają mu na bezpośrednią realizację pracy. Dopiero po przybyciu migranta pracy do miejsca pracy pracodawca jest zobowiązany do zawarcia z nim umowy (umowy o pracę) lub umowy cywilnej (umowa lub umowa o dzieło), jednak adekwatność i legalność zawarcia umowy cywilnej zostanie dokładnie sprawdzona, ponieważ tylko umowa o pracę najlepiej chroni prawa pracownika zagranicznego i wyklucza przypadki niezgodnego z prawem zwolnienia, naruszenia wynagrodzenia lub niespełnienia przez pracodawcę obiecanych warunków zatrudnienia.
Pracodawca jest zobowiązany złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego o ubezpieczenie pracowników i płatności podatkowe. Jeśli umowa z pracownikiem nie zostanie podpisana lub zostanie zawarta niepoprawnie, wówczas taka praca zostanie uznana za niezgodną z prawem, a pracodawcy grozi grzywna w wysokości do 5000 złotych.
Cudzoziemiec ma prawo zmienić miejsce pracy i pracodawcę w Polsce, jednak nowy pracodawca musi również zarejestrować oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca w swoim urzędzie rejonowym.
Okres pracy w Polsce z paszportem biometrycznym (bez wizy):
Możesz pracować w Polsce bez wizy, ale mając pozwolenie na pracę i paszport biometryczny, możesz pracować do 90 dni na każde 180 dni. Jeśli pracownik będzie pracował dłużej niż 90 dni, grozi mu grzywna i deportacja przez okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Kontynuacja pracy po upływie okresu bezwizowego:
Aby pozostać i pracować dalej w Polsce po upływie 90-dniowego okresu, musisz:
-
Złóż wniosek o wizę na pracę długoterminową. Aby to zrobić, udaj się na Ukrainę i przekaż konsulatowi wszystkie niezbędne dokumenty.
-
Złóż wniosek o zezwolenie na pobyt w Polsce (Kartę pobytu). Można tego dokonać na podstawie paszportu biometrycznego w ramach ruchu bezwizowego w Polsce. Warto zauważyć, że każdy cudzoziemiec ma prawo do pracy do czasu podjęcia decyzji przez wojewodę bez dodatkowych
Dokumenty wymagane do podróży bez wizy:
Jakie dokumenty są potrzebne do wjazdu bezwizowego do krajów strefy Schengen? Czym ta lista różni się od zwykłej? Od razu zauważamy, że ilość dokumentów jest mniejsza, a wraz z nią nie musisz udać się na misję dyplomatyczną po wizę, ale zabrać ją ze sobą w podróż.
Dokumenty dotyczące przekraczania granicy w przypadku ruchu bezwizowego:
-
paszport biometryczny;
-
bilet powrotny (z wyjątkiem podróży samochodem osobowym);
-
potwierdzenie dostępności zakwaterowania (rezerwacja hotelu lub zaproszenie);
-
ubezpieczenie zdrowotne;
-
potwierdzenie celu podróży (zaproszenie, lista gwarancyjna, bilet na wystawę lub koncert, plan podróży);
-
potwierdzenie dostępności środków finansowych na cały pobyt.
Aby potwierdzić rentowność finansową, wystarczająca ilość gotówki w kwocie ustalonej dla danego kraju jest wystarczająca. W przypadku Polski kwota ta wynosi 100 złotych (23 euro) dziennie, w innych krajach UE - średnio 45 euro dziennie.
bottom of page